Tarihe Göre Filtrelenen Öğeler Agustos 2013

Bir elektrik yangını ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ya da elektrik yangınlarına karşı nasıl önlemler almanız gerektiğini? Sevimli köpeğimiz Elektrodog'un, elektrik yangınları hakkındaki önerileriyle, elektrik yangınları hakkında bizleri bilinçlendiriyor.

İlk bölümde elektrik yangınlarının nedenlerine ve önlemlerine değinmiştik. Şimdi sevimli köpeğimiz Elektrodog'un önerilerine kulak veriyoruz. 

                              

Elektrik Kaynaklı Yangına Su Sıkmayın !

Elektrodog: Bir elektrik yangını çıkması durumunda panik olmayın! Elektriği kesmek için kesicilerinizi(sigorta vb.) açın. İtfaiyeye haber verin ve yangının elektrik yangını olduğunu belirtin. Yangını söndürmek için KESİNLİKLE SU KULLANMAYIN! Kimyasal yangın söndürücüler kullanın.

                              

Fişlerinizi Kablosundan Çekerek Çıkartmayın !

Elektrodog: Hiçbir fişi kablosundan tutarak çekmeyin. Fişi kablosundan çekmek, kabloya zarar verir ve tesisat tellerinde bağlantıların kopmasına neden olur. Bunu önlemek için fişi kendi kafasından tutup çıkartınız. 

                              

Duman Dedektörünüzü Test Edin !

Elektrodog: Duman dedektörlerinizin çalışıyor olduğundan emin olun. Bunu kontrol etmek için kesinlikle TEST BUTONUNA basarak kontrol edin. Test etmek için ateş yakıp dumanını detektöre tutmak gibi bir düşünceniz kesinlikle olmasın. Bu dedektörlerin birçok zaman sizi büyük felaketlerden kurtardığını unutmayın.

          

Ucuz ve Kalitesiz Malzeme Kullanmayın ! 

Elektrodog: Ucuz elektrik malzemeleri almayın. Ucuz olarak aldığınız malzemelerin aslında bir süre sonra pahalı malzemelerden daha pahalıya geldiğini unutmayın. Elektrik geçirmemesi gereken malzemelerin elektrik geçirmesi sizin için hayati tehlike oluşturmaktadır. Kaliteli ve güvenilir markalar tercih ediniz.
 

          

Aydınlatmalarınız da Çivi Yerine Plastik Kelepçe Kullanın!

Elektrodog: Aydınlatmalarınızı asarken çivi kullanmayın, plastik kelepçeler tercih edin.

                              

Elektrik Panosuna İletken Cisimle Yaklaşmayın!

Elektrodog: Eğer elektrik panonuzdan kıvılcım, duman, ya da bir yanık kokusu yayılıyorsa hemen bir elektrikçi çağırın ama ilk beni çağırın, hemen yanınızda olacağım. Elektrik panosunun yanına iletken bir cisimle yaklaşmayın ve elektrikten korunmak için yalıtkan ayakkabı, eldiven gibi sizi elektrikten koruyacak elbiseler giyerek müdahale edin.

                              

Elektrik Kablolarını Kendiniz Tamir Etmeyiniz!

Elektrodog: Hasarlı bir elektrik kablosunu tamir etmeye çalışmayın. Bunun yerine, profesyonel bir elektrikçi çağırın ya da yerine yenisini alarak kabloyu değiştirin. 

                              

Elektriğe Su ile Şaka Yapılmaz!

Elektrodog: Güzel bir duşun sonunun faciayla bitmesini istemiyorsanız toprak korumalı cihazlar ve prizleri kullanınız. Elektrik ve su ikilisinin bir araya gelmesine kesinlikle izin vermeyin.

                              

Gök Gürlüyorsa Elektrikli Cihazların Fişini Çekin!

Elektrodog: Gök gürültülü havalarda evdeki elektrikli cihazlarınızı korumalısınız. Yıldırım düşmesi sonucu oluşacak yüksek gerilimden dolayı cihazlarınız yanar. Bu evinizin birçok bölümüne yayılarak tehlikenin büyümesine de sebep olabilir. Bu yüzden Gök gürültülü havalarda elektrikli cihazlarınızın fişlerini çekmeyi unutmayın.

                              

Statik Elektrikten Korunun!

Elektrodog: Statik elektrikten kurtulmanın en kolay yolu komşunuzun kedisinden yardım alın.

                              

Tüm Cihazları Tek Prize Bağlamayın!

Elektrodog: Tek bir prize tüm cihazlarınızı bağlamayın.

                             
 

Elektrikli Cihazların İçine Metal Cisimlerle Yaklaşmayın!

Elektrodog: Elektrikli cihazlarınızın içine herhangi bir metal cisim kesinlikle sokmayın.

Elektrodog: Siz siz olun en küçük bir elektrik arızasında dikkatli olun. Çok küçük dikkat kayıpları geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olacaktır. Herhangi bir elektrik arızasında ilk yapmanız gereken her zaman elektrik konusunda bir uzman kişi çağırmak olsun. Eğer kendiniz arızayı gidermeye çalışacaksınız, uygun önlemleri alınız ve elektrik elbiselerinizi giymeyi unutmayınız. Yangın durumunda panik yapmadan gerekli birimlere haber veriniz ve uygun şekilde müdahale etmeye çalışınız.

Unutmayın ELEKTRİK NE DİKKATSİZLİĞE, NE DE ŞAKAYA GELİR!


 

 

 

 


 


http://elektrikport.com/teknik-kutuphane/yangin-var!-2-bolum--elektrodogun-onerileri/8737#ad-image-0

Kategori Elektrikport.com

DARPA (ABD Savunma Bakanlığı İleri Projeler Geliştirme Ajansı)  tarafından yapılan araştırmalarla, ısı yönetimine, kimyasal tepkimelerin kontrolüne ve yeni araştırma araçlarının geliştirilmesini artık mümkün. Bu da şu anlama geliyor ki; mikroskopla zor gördüğümüz hücrelerin sıcaklarını artık ölçebileceğiz.

Bir hücrenin sıcaklığı nasıl belirlenir? Bir doktor ofisinde bilinen termometreler, bir metrenin 30 milyonda biri büyüklüğünde olan ortalama bir insanın ten hücresine göre oldukça büyüktür. Ama yeteneği önemlidir; geliştirilen doğru teknolojiyle hücreler ve diğer nano boyuttaki yerler için sıcaklık ölçümü yapılabilir ve kontrol edilebilir hatta savunma ve tıbbi uygulamalar için yeni bir kapı açabilir. Bunlar elektronikte daha iyi ısı yönetimi, yüksek performanslı malzemelerin yapısal bütünlüğünü izleme, hücreye özgü hastalık tedavisinde ve medikal araştırmalar için yeni araçlar geliştirilmesi olabilir.

 

 

Araştırmacı bir ekip DAPRA’nın Quantum-Assisted Sensing and Readout (QuASAR) programında son zamanlarda nano boyutlarında sıcaklık ölçümü ve kontrolü için çalışıyorlar. QuASAR ekibi, Harvard Üniversitesi'nden araştırmacıların liderliğinde, “canlı bir hücre içinde nanometre ölçekli kuantum termometre” başlığı altında doğal kâğıt tekniklerini açıkladılar.

Elmas sensörler sadece 100 nanometre çapındalar. Elmas sensörleri ve sıcaklık hassasiyetiyle son derece küçük boyutu göz önüne alındığında, araştırmacılar doğru olarak bir hücrenin toplam alanının yüzde biri daha küçük alanlarda sıcaklık ölçümü yapabilirler.

QuASAR ekibi ayrıca elmas sensörler yanında bir insan hücresine altın nanopartiküller yerleştirilerek hücre içi seviyede kontrolü sağladı ve sıcaklık değişimlerinin haritasını çıkardı. 100 nanometre çaplı nanopartiküller sonra ayrı bir lazer kullanılarak ısıtılır. Araştırmacılar, Isıtma lazer gücünü ve altın nanopartiküller konsantrasyonu değiştirerek, hücrenin etrafındaki ortamı değiştiriyor ve karakterize ediyorlar (elmas sensörleri kullanarak).

 


 

Takımın buluşları birkaç potansiyel uygulamalara ve ek alanlarda yeni çalışmalara yol açabilir.
 

►   Sıcaklık ölçme tekniği, organik ve inorganik sistemler hakkında fikir verebilir, entegre devrelerde ısı dağılımı gibi konularda bilgilendirme, kas-iskelet yenilenmesi, fiziksel zorlama veya iltihap termal özellikleri takip edilebilir.
 

►   Yapılan teknikler 600 Kelvin sıcaklığının üstündeki sıcaklıklarda da etkili olmuştur. Bu yüzden nana boyutta, yüksek sıcaklıkta çalışan bileşenlerin bozulması veya çatlaması incelenebilir.
 

►    Elmasın kimyasal olarak hareketsiz yapısı, kimyasal reaksiyonların izlenmesi ve kontrolü için izin verebilir.

http://elektrikport.com/haber-roportaj/darpadan-yeni-bir-bulus-nanometre-boyutundaki-hucrelerin-sicakligini-olcmek-artik-mumkun!/8787#ad-image-0

Kategori Elektrikport.com
Cumartesi, 24 Agustos 2013 17:05

Yangın Var! | 1. Bölüm

Elektrik yangınları! Evimizde, işimizde hayatımızın her yerinde kullandığımız elektrik, telafisi olmayan büyük hasarlara yol açabilir. Bir elektrik yangını ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ya da elektrik yangınlarına karşı nasıl önlemler almanız gerektiğini? Sevimli köpeğimiz Elektrodog'un önerileriyle neler yapmamız gerektiğine hep beraber bakalım.

Ülkemizde ve dünyada çıkan yangınların büyük bir kısmını da elektrik yangınları almaktadır. Elektrik yangınları diğer yangınlara göre çok farklıdır. Diğer yangınlarla aynı şekilde söndürülemez ve yangınların çıkma sebepleri aynı değildir. Elektrik yangınları bir sigara izmaritiyle başlamaz.

Elektrik yangınlarının çıkması için birçok neden vardır. Karşımıza çok sık çıkan sebeplere daha yakından bakalım.

          

 

Soldaki devreye baktığımızda ana sigorta ve kablomuz toplam yük için yeterlidir. Fakat yüklerimizde herhangi bir koruma yoktur. Yani yüklerin önünde bir sigorta yok. Eğer A veya B kollarımız herhangi bir nedenden dolayı kısa devre olursa, 100 Amperlik ana sigortamız açılmayabilir. Eğer sigortamız açılmazsa kablo çok ısınacak ve çok kısa bir süre içinde yanmaya başlayacaktır. Diğer bir durum ise, 20 amperlik yükümüz 5 ampere kadar dayanan kabloyla beslenmektedir. Ana sigortamızda 100 amperlik olduğu için bu durumu normal görüp sigortayı açmayacaktır. 5 amperlik kablo ise doğal olarak 20 ampere dayanamayacak ve 1-2 dk. içinde yanmaya başlayacaktır.

Sağdaki devreye baktığımızda ise her yük önüne bir sigorta konmuştur. Aslında yapılması gereken budur. Yani 5 amper çeken bir yükün önünde 5 amperlik sigorta olmalıdır. Ve yükümüzün besleneceği akıma göre kablo kesiti seçilmelidir. 20 amperlik yükün önünde 5 amperlik sigorta ve 5 amper taşıyabilecek kablo konmuştur. Bunun uygun olmadığını anlamışınızdır. Bunun için kablomuzun kesiti yükümüze göre yeniden seçilmeli ve sigorta daha büyük değerli bir sigorta ile değiştirilmelidir. Ya da 20 amperlik yük 5 amperlik yükle değiştirilirse herhangi bir sorun olmayacaktır.

Evinizde kullandığınız çoklu prizlerin kullanacağınız yüke göre sigortalı olmasına dikkat edin. Kullandığınız kablo kesitinizin yüke göre uygun olduğundan emin olun. İşiniz bittiğinde fişleri prizden çekmeyi unutmayın. Siz evde yokken oluşabilecek küçük bir kıvılcım ya da ateş evinizin kül olmasına sebep olabilir.

Yangına Dayanıklı Elektrik Kabloları

Binalarda sıva altında veya üstünde döşenmiş birçok kablo mevcut. Bu kablolar yanıcı ve zehirleyici gazlar yaydığı gibi yangının yayılımını artırmaktadır. Yayılan zehirli gazlar ise binadaki can güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber kablo teknolojisi de gelişti ve yangına karşı dayanıklı kablolar üretilmeye başlandı. 2007 yılı Haziran ayında "Bayındırlık ve İskân Bakanlığı yapı işleri inşaat, makine ve elektrik tesisatı genel teknik şartnamesi" de kabloların hangi mahallerde yangına dayanıklı ve halojenden arındırılmış olacağına değinilmiştir. Yangına dayanıklı kabloları 2M Kablo nun sitesinden daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Statik Elektriğin Oluşturduğu Yangın Riski

Statik elektrik, atomlardaki elektronların birbirleri arasındaki hareketiyle oluşan enerjidir. Atomun etrafındaki elektron hareketi değil, atomlar arasındaki elektron hareketi statik elektriği oluşturur.

Statik elektrik, katının katıya, sıvının sıvıya veya katının sıvıya sürtünmesiyle oluşan genellikle pek işe yaramayan, kontrol edilemeyen ve depolanamayan bir enerjidir. Bu kontrolsüz güç, çok önemli yangınların çıkış sebepleridir.

Statik elektriğin oluşturduğu yangınla ilgili bir örnek izleyelim.

! Arabasına benzin alan bayanın, arabadan inerken ellerini üstündeki kazağa sürdüğüne dikkat ediniz.

"Statik Elektrik Nasıl Önlenir?" diye merak ediyorsanız cevabı çok basittir: :Topraklama. Üstünüzdeki o durgun enerjiyi bir şekilde atmak için kendinizi topraklamalısınız.

İzlediğimiz video üzerinden konuşacak olursak, arabadan inen bayan hiçbir yere dokunmuyor. Arabanın herhangi bir yerine dokunmak, üzerinizdeki elektriğin boşalmasını sağlayacaktır. Bu yüzden benzin istasyonlarında statik elektriğe dikkat etmeliyiz. Sadece bize değil orda ki birçok kişiye ve arabasına da zarar verebiliriz. Üzerimizdeki statik elektriği boşaltmak için basit ve önemli kuralımız topraklamayı unutmayınız.

http://elektrikport.com/teknik-kutuphane/yangin-var!-1-bolum/8735#ad-image-0

Kategori Elektrikport.com
Cuma, 23 Agustos 2013 19:29

Elektrik Nasıl Olusur?

Düşünsenize bir an için elektriğin olmadığını, ne yapardık? Galiba hiç bir şey yapamazdık. Şimdi etrafınıza bakın ve elektrik olmadan çalışan bir şeyler arayın. Biraz zorlanacaksınız ama bulabilirsiniz. Elektriğin hayatımızdaki önemini ve elektriğin oluşumunu inceliyoruz.

Şimdi hayal edelim elektriğin olmadığını. Elektriği hayatımızdan çıkarmaya çalışalım. İçtiğimiz sular şişelere dolamayacak, şu an bu yazıyı okumanızı sağlayan bilgisayarınız çalışmayacak, akşamları mum ışığında oturmaktan başka çareniz olmayacak. Birileriyle iletişime geçmek için kullandığımız telefonlarımız çalışmayacak, televizyonumuz çalışmayacak, yani hayat bir nevi duracak. Peki, “elektrikten başka alternatif bir enerji çeşidi yok mu” diye sorabilirsiniz. Var tabi neden olmasın.

Şimdi bir video izleyelim,  

Böyle bir hayat olsun ister miydiniz? 
 
Elektrik Nasıl Oluşur?

Hayatımızın birçok alanında işlerimizi kolaylaştıran elektriğin nerden ve nasıl oluştuğuna bakalım.

Tüm maddeler atomlardan meydana gelmiştir. Atomlarının çekirdeklerinin etrafında bulunan elektronlar kopartılarak iletken üzerinde hareket etmesi sağlanır. İşte bu elektron hareketinin ters yönünde elektrik akımı oluşur. İşte elektriği oluşturmak için tüm yapmamız gereken budur. Şimdi biraz daha açalım bu durumu.
 
 
Bildiğimiz gibi mıknatıslar N kutbundan S kutbuna doğru manyetik alan çizgileri oluşturur. İşte bu çizgileri iletkenden elektron koparmak için kullanacağız. N kutbundan S kutbuna doğru oluşan manyetik alan çizgilerinin arasına bir iletken koyalım ve bu iletkeni elimizle hareket ettirelim. Bu iletken genellikle bakır ya da alüminyum seçilir. Manyetik alan çizgileri sayesinde iletkenden kopan elektronlar, iletken üzerinde hareket eder. Bu hareketin tersi yönünde oluşan akımı ise bir ölçü aleti yardımıyla rahatlıkla ölçebilirsiniz. Tabi şu anda çok basit bir sistem kurduk. Ölçü aletinde göreceğimiz değerler çok çok küçük olacak.
 
Farenizle iletkeni kaydırarak ölçü aletindeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Hareketin hızlı veya yavaş olmasının ölçü aletindeki değeri etkilediğine dikkat ediniz.
 

Anlaşıldığı gibi bizim elektrik üretmek için tek yapmamız gereken, manyetik alan içindeki bu iletkeni bir şeylerle hareket ettirmek. Bu hareketi sağlamak için günümüzde birçok yöntem kullanılmaktadır. Suyla, kömürle, doğal gazla, rüzgârla kısaca o istediğimiz hareketi sağlayacak her şeyle olabilir. 
 
Alternatif Akımın Elde Edilmesi

Bir iletkenin içinden geçen akımın yönü ve şiddeti değişmiyorsa böyle akıma doğru akım denir. Alternatif akım ise, zamana göre şiddeti ve yönü periyodik olarak değişen akımdır. Alternatif akım üretmek için iletken düz bir tel değil de, dikdörtgen tel bir çerçeve kullanalım. 
 
 
 
Bu çerçeveyi şekildeki gibi manyetik alanımızın içine yerleştirelim. Ve sabit bir hızla döndürelim. Çerçevenin uçlarına da bileziklere bağlanmıştır. Bu bilezikler çerçeveyle birlikte döner. Bileziklerin üstüne iste fırça dediğimiz iletken yerleştirilir. Bu fırça bileziklere sabit değildir. Bileziklere sürtünerek oluşan akımı almaktadır. Yani bizim kullanacağımız akımı fırçalar sayesinde almaktayız. Eğer fırçalar, bileziklere yapışık olsaydı, bileziklerle beraber dönecekti ve akımı almak için kullandığımız kablolar birbirlerine dolanacaktı. Bunu engellemek için fırçalar kullanılmıştır. Şimdi ise AC akımın oluşmasını bir videoda izleyelim.
 
 
 
 
 
 
C durumuna geldiğinde metal çerçeve manyetik alana paralel olduğu için akım oluşmaz. Bu durumda akım yön değiştirir.
 
 
İletken tel çerçevenin durumlarına göre akımdaki değişim.
 
Bu sistem jeneratörlerde üretilen alternatif akımla birebir aynıdır. 

Jeneratörler ile elektrik motorları arasında karıştırılmaması gereken bir nokta vardır. Jeneratörler hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Elektrik motorları ise elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür.
 
http://elektrikport.com/teknik-kutuphane/elektrik-nasil-olusur/8652#ad-image-0

 

Kategori Elektrikport.com
Cuma, 23 Agustos 2013 18:48

Elektrik Neden ve Ne Zaman Çarpar?

Elektrik çarpmasının hayati tehlikesi var mıdır? Elektrik tellerinde duran kuşa neden elektrik çarpmaz? Bu yazımızda bu gibi sorulara farklı durumlarda bakarak yanıt arayacağız.  

“DİKKAT! YÜKSEK VOLTAJ” Sıkça görülen bir uyarıdır, fakat yanıltıcıdır. Elektrik enerji de dahil olmak üzere tüm enerji çeşitleri tehlikeli olabilir. Fakat zarar veren sadece gerilim değildir. Gerçekte zararlı olabilecek elektriksel enerji, elektrik akımından kaynaklanır. Yani aslında bize zarar veren elektrik akımıdır. Peki, akıllara hemen “Neden bu uyarı Yüksek Voltaj şeklinde yapılmıştır?” sorusu geliyor. Bunun cevabı basit: Elektrik gücün üretim ve dağıtımından dolayı, gerilimi belirlemek akımdan daha kolaydır. Yani işaretler ölçümü kolay olan konusunda uyarmaktadır. Bu yüzden uyarı tabelalarında “Yüksek Voltaj” ifadesi yer alır. 


Elektrik İnsanı Neden Çarpar?

Elektriğin bir canlıya zarar vermesi için elektrik akımının bu canlı üzerinden geçmesi ve devreyi tamamlaması gerekir. Elektriğin vücudumuzdan akmasının sebebi hücre sıvıları, başta tuz olmak üzere çözülmüş iyonlar vardır. Bunlar çok iyi iletkendirler ve vücudumuzdaki elektrik akımının akmasına neden olur. Elektrik akımının seviyesine ve süresine bağlı olarak da insanda meydana gelebilecek zararlar değişir. Akım şiddetlerine bağlı olarak insanda meydana gelen fizyolojik tepkiler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.


Fizyolojik Tepki                   Akım
 

Kabaca hissedilebilir         3-5 mA
Aşırı acı                                 35-50 mA
Kas felci                                50-70 mA
Kalp durması                        500 mA
 


Bu tablodaki bilgiler yaklaşık sonuçlardır. Sizde takdir edersiniz ki, sağlıklı bir insanın üzerinde bu bilgileri elde etmek doğru değildir.
 
İnsan vücudunun elektriksel iletimi çok karmaşıktır ve tam olarak çözülememiştir. Elektriksel olayları incelemek için basitleştirilmiş modeller kullanırız. Şimdi insan vücudunun basitleştirilmiş bir modelini aşağıda görebilirsiniz. 
 
                                
 
 
 (a) Bir kolu ve bacağı arasındaki bir gerilim farkı olan insan vücudu.
(b) Bir kolu ve bir bacağı arasında gerilim farkı olan insan vücudunun basitleştirilmiş modeli.
 

Vücut, akım için bir iletken olarak davranır. Bu nedenle makul bir başlangıç, vücudu direnç olarak modellemektir.
 

Elektrik Telleri Üzerinde Duran Kuşa Neden Elektrik Çarpmaz?
 
Merak edilen sorulardan bir tanesi de budur. 7’den 70’e çok merak edilen bir sorudur. Mahallemizde gezerken elektrik teli üzerinde duran bir kuş gördüğümüzde kuşa neden elektrik çarpmadığını hep merak etmişizdir. Bu merakınızı hemen giderelim. “Elektrik İnsanı Neden Çarpar?” başlığı altında bir canlıya elektrik çarpması için o canlı üzerinden elektrik akımının geçmesinin gerektiğini belirtmiştik.
 
 
Soldaki resme baktığımızda sadece bir tel üzerinde duran bir kuşa elektrik çarpmaz. Çünkü kuşa elektrik çarpması için, elektrik akımının kuşun üzerinden geçerek kuşun vücudunu terk etmesi gerekir. Ama böyle bir şey mümkün değildir. Resimde de gördüğümüz gibi kuşun üzerinde durduğu telden başka temasta olduğu başka bir nokta yoktur. Yani elektrik akımının kuşun üzerinden geçerek devam edebileceği bir yol yoktur. Bu yüzden kuşa elektrik çarpmaz.
 
Burada şu aklımıza gelebilir: “Elektrik akımı kuşun bir bacağından girip kuşun üzerinden geçerek diğer bacağından terk edebilir mi?” Bu olay gerçekleşmez. Çünkü kuşun iki ayağı arasındaki çok küçük dirençli tel varken, akım büyük direnç gösterecek kuşun üzerinden geçmez.
 
2 tele birden aynı anda dokunan bir kuş hayal edelim. Kuşun bir bacağı bir tele, diğer bacağı da diğer tele dokunuyor. Yani elektrik akımı kuşun bir bacağından girer ve diğer bacağından çıkar. Kuşun üzerinden geçen bu akım, kuşa elektrik çarpmasına neden olur.
 
Şimdi ise farklı durumlarda kuş ve insana elektrik çarpıp çarpmadığına inceleyelim.
 
 
 
Bu durumda gördüğümüz gibi kuşa elektrik çarpmaz. Bunun nedeninden bahsetmiştik. Kuş her iki ayağınıda aynı tele koymuştur ve kuş üzerinde her hangi bir akım akışı olmaz. Bu nedenle kuşa elektrik çarpmaz
 
 
 
Bu sefer gördüğümüz gibi kuşa her hangi bir şey olmadığı gibi insana elektrik çarptığını görüyoruz. Çünkü insanın eliyle dokunduğu nokta ile ayağındaki toprak bağlantısı kaynak ile ortaktır. Bundan dolayı insan üzerinden akım geçerek, insanın elektrik çarpılmasına sebep olur. Kuş ise her iki ayağınıda aynı tele koymuştur ve kuş üzerinde her hangi bir akım akışı olmaz.
 
 
Bu durumda da gördüğümüz gibi ne kuşa ne de insana elektrik çarpmaz. Bu durumda insan aynı bir kuş gibidir. Hem eli hem ayağı aynı noktada yani topraktadır. Bu yüzden insan üzerinden elektik akımı geçmez ve elektrik çarpmaz. Kuş ise aynı konumunu korumaktadır, çarpılmaz.
 
 
Bu duruma baktığımızda ise hem insana hem de kuşa elektrik çarpmadığını görüyoruz. İnsanın ayağında bağlı olan toprak kaynağa gitmiyor, yani kaynakla ortak bir toprağa sahip değildir. Burada şu dikkat etmeliyiz. Yazımızın en başından bari dediğimiz gibi bir canlıya elektrik çarpması için o canlının üzerinden elektrik akımı geçerek devresini tamamlamalıdır. Bu resimde ise gördüğümüz gibi kaynaktan gelen akım başka bir toprağa gidiyor, kaynağa geri dönerek devresini tamamlamıyor. Bu yüzdende insana elektrik çarpmıyor. Kuş ise konumunu korumakta ısrarlı, elektriğe çarpılmıyor.
 
http://elektrikport.com/teknik-kutuphane/elektrik-neden-ve-ne-zaman-carpar/8623#ad-image-0
Kategori Elektrikport.com
Cuma, 23 Agustos 2013 15:25

Start Butonuna Bastım!

Yazı, resim, video ve daha birçok şeyi artık buradan paylaşacağım. Sizlerinde istek, öneri ve şikayetleriyle de daha güzel paylaşımlara imza atacağımı düşünüyorum. Bilginin tek kişilik olmadığını, paylaştıkça çoğaldığını unutmayalım. Kapım her zaman ziyaretçilere açıktır.

Unutmadan söyleyim, mangala da beklerim... :)

 

Kategori Genel
Cuma, 23 Agustos 2013 02:13

Portfolyo

Portfolyo

 • Merkez Çelik AŞ

  Boydak Holding'e ait Merkez Çelik AŞ firmasında 26 Kasım 2014 tarihinde Analist Öğrenci programına dahil oldum. Burada birçok farklı proje içerisnde bulundum. EPLAN Proje Çizimi, Siemens PLC s7-1200 ve ABB Robot temel çalışma alanlarımdı.

  MORE
 • BOYDAK HOLDİNG - Merkez Çelik AŞ

  Boydak Holding'e ait Merkez Çelik AŞ firmasında 26 Kasım 2014 tarihinde Analist Öğrenci programına dahil olduğum program sonunda, tekrar bu firmada iş başı yaptım. İstediğim bir bölüm ve firmada çalışmak beni mutlu ediyor.

  MORE
 • TÜBİTAK MAM

  18 Ağustos 2014 tarihinde başlayan ve 24 iş günü süren TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsündeki stajım da mühendisliğin çok farklı alanlarıyla tanıştım. Birbirinden güzel günler geçirdiğim stajımda FPGA ve DSP üzerine çalışmalar yaptım. 

  MORE
 • Kayseri Ulasım AS KayseRAY

  Kayseri Ulaşım AŞ KayseRAY'da , 2013 Temmuz ayının 1'inde başladığım stajımı, 1 Ağustos 2013 tarihinde "Elektrik" konulu stajımı tamamladım. Bana iş hayatını gösteren ve hangi alana yönleneceğim konusunda yol gösteren bir staj olmuştur. 

  MORE
 • Erciyes Üniversitesi

  2010 da Erciyes Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne hazırlık sınıfı okuyarak başladım. 2012 de başarımı taçlandırarak Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yandal Programında eğitim görmeye hak kazandım. 

  MORE
 • Elektrikport.com

  Türkiye'nin en büyük mühendislik portalı olan Elektrikport.com'da 16.07.2013'de yayınlanan ilk yazımla "Yazı Editörlüğü" görevime başladım. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucu öğrendiğim bilgileri güzel bir yazı haline getirerek okuyucuların beğenisine sunuyorum.

  MORE

Kategori Kategorisiz
Cuma, 23 Agustos 2013 01:28

Hakkımda

Herkese Merhaba,

6 Haziran 1991 yılında Kayseri’de doğdum ve halen Kayseri’de yaşamaktayım. Kısmet ki 1-2 günlük kısa geziler haricinde Kayseri’den çıkmak nasip olmadı.

Genelde sakin olduğum çocukluk dönemimde 7 yaşına geldiğimde, yani 1998 yılında okula gitmek için aile büyüklerine çok ısrar ettim, hatta ağladım bile ve Ahmet Baldöktü İlköğretim okulunda eğitim-öğretim hayatındaki ilk adımımı attım, eğitimime başladım.

8 yıllık ilköğretim hayatının sonunda, Kocasinan Fevzi Çakmak Lisesi’nde lise hayatına başladım. 4 yılın su gibi akıp geçmesiyle bir anda kendimizi üniversite sınavlarına hazırlanırken buldum.

2010 yılında Erciyes Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girdim. Hazırlık dönemiyle başlayan üniversite eğitimimi 2012 yılında Bilgisayar Mühendisliği Yandal Programını kazanarak taçlandırdım. 

Ayrıca 2012 yılında okulda belirlenen kriterlere göre Onur Öğrencisi ünvanını aldım.  

Erciyes IEEE kulübünde yaklaşık 2 yıl aktif olarak görev aldım.

2. sınıf sonunda “Elektrik” konulu stajımı 1 Temmuz 2013 – 1 Ağustos 2013 tarihleri arasında Kayseri Ulaşım AŞ KayseRAY da yaptım. 3. sınıfın sonunda ise Gebze'de TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsünde "Elektronik" konulu stajımı yaptım. 

23.06.2015 tarihinde üniversiteden mezun olarak iş hayatına atıldım.

Bilgisayarım en iyi arkadaşlarımdan olmuştur her zaman, oturduğum yerden birçok işimi halletmemi sağlayan bir arkadaş.

Doğduğumdan beri Fenerbahçe taraftarıyım. Öyle bir fanatikliğim yoktur, sadece TV de yada stadyumda maçları izlerim o kadar.

Hayat Devam Ediyor...

Liseden Günümüze Ben...

     

            1 Şubat 2009                         18 Şubat 2011                        28 Ekim 2011                         13 Aralık 2012                        25 Mayıs 2013                    18 Haziran 2015

Kategori Kategorisiz